Strona główna

  WYCIECZKA AUTOKAROWO - PIESZA DO SZCZAWNICY - 14.07.2021

Wycieczka do Szczawnicy - Homole - 14.07.2021 r.

Wycieczka do Szczawnicy - Homole - 14.07.2021 r.

    14 lipca 2021 roku członkowie Klubu Seniora udali się na autokarowo - pieszą wycieczkę do Szczawnicy. W programie znalazło się przede wszystkim piesze przejście Wąwozem Homole. To krajobrazowy rezerwat przyrody obejmujący skalny wąwóz Homole oraz Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku w Małych Pieninach. Założony w 1963 rezerwat ma powierzchnię 58,64 ha i położony jest na obszarze wsi Jaworki w gminie Szczawnica, w powiecie nowotarskim. To, co zwraca uwagę tego wyjątkowego miejsca, to potok Kamionka płynący dnem Wąwozu i tworzący w nim efektowne kaskady. Początek potoku, jego źródła, znajdują się w okolicach góry Wysoka. Duże wrażenie robią też ściany wąwozu wysokie na 120 m i zbudowane z wapieni oraz niewielkich związków żelaza. Część 28-osobowej grupy przeszła dalej, trudniejszym szlakiem na polanę przed górą Wysoka, podziwiając po drodze piękne, dalekie widoki ma Beskid Sądecki.
  Po przyjściu wszystkich na parking, chwili odpoczynku autokar zawiózł grupę do Szlachtowej, wsi
nad rzeką Grajcarek, dopływem Dunajca. Znajduje się tu dawna cerkiew łemkowska, zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, a obecnie rzymsko - katolicki kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask. Nie udało się niestety zwiedzić wnętrza świątyni, która była zamknięta, ale przez kraty można było podziwiać piękny ikonostas. Po przejechaniu do Jaworek grupa udała się na pieszy spacer w stronę rezerwatu przyrody Biała Woda, a następnie wsiadła do autokaru i ruszyła w drogę powrotną. Po drodze, w Zajeździe "Kałużna" w Zabrzeży zjedzono obiad, a następnie bezpiecznie i szczęśliwie powrócono do Żegociny.
   Tego dnia panowała piękna, letnia pogoda, ale w Wąwozie Homole nie odczuwało się wysokiej temperatury, która w innych miejscach przekroczyła 30 stopni Celsjusza.

Wycieczka do Szczawnicy - Homole - 14.07.2021 r.

Wycieczka do Szczawnicy - Homole - 14.07.2021 r.

Wycieczka do Szczawnicy -  Szlachtowa - 14.07.2021 r.

Wycieczka do Szczawnicy -  Szlachtowa - 14.07.2021 r.

Wycieczka do Szczawnicy 14.07.2021 r.

Wstecz